Ağbaba: "İflaslar son 3 ayda yüzde 63 oranında arttı, esnaflarımız bu gidişle yıl sonunu göremeyecek"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba eylül ayı esnaf iflasları ile ilgili açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba eylül ayı esnaf iflasları ile ilgili açıklama yaptı. Ağbaba açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

AY

SİCİL TERKİN

MESLEK TERKİN

Ocak

9190

1982

Şubat

6879

1676

Mart

7336

1974

Nisan

5650

1425

Mayıs

3022

871

Haziran

5880

1688

Temmuz

4746

1119

Ağustos

6803

1495

Eylül

7817

1791

Toplam

57323

14021

Kaynak; Türkiye Esnaf Ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi

"CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Eylül ayı esnaf iflasları ile ilgili açıklama yaptı. Ağbaba; Eylül ayında toplamda 9608 esnaf daha iflas etti ve iflas sayısı bu yılın ilk 9 ayında 71 bin 344’e yükseldi. Temmuz ayından Eylül ayına iflas oranlarında yaşanan artış yüzde 63 arttı’ ’dedi

Eylül ayında 9608 esnaf daha iflas etti

Salgın tedbirleri süresince iktidarın aldığı kararlar ile aç-kapa yapmak zorunda kalan, gelir kaybına göre hibe desteği alamayan ve banka kredilerine muhtaç hale getirilen esnaf, ayakta durmakta zorlanıyor. 

Kapanma döneminin bitmesiyle işlerinin düzeleceğini düşünen esnaf, geçmiş borçlarının altında ezilmeye devam ediyor. Ayrıca artan döviz kurları ve vatandaşların alım gücünün sürekli olarak düşmesi, esnafların iş yapamamasına neden oluyor.

Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi’ne göre, bu yılın ilk 9 ayında meslekten ve sicilden terkini yaparak iflas eden esnaf sayısı 71 bin 344’eyükseldi.

Temmuz ayından Eylül ayına geçen sürede iflaslar yüz 63 oranında arttı. Temmuz ayında iflas eden esnaf sayısı 5865 iken Eylül ayında iflas eden esnaf sayısı 9608’e yükseldi. 

Esnaf bu gidişle yılsonunu çıkartamaz hale gelecek.

Tam kapanma sürecinde esnafların; SGK ve BAĞ-KUR prim borçları, kredi faizleri ve faturaları sürekli olarak birikerek borç yüküne dönüştü.

Kapanma sürecinde esnaf bu borç yükü karşısında ezilirken, iktidar sadece 3 bin ve 5 bin TL ile esnafın bir günlük kaybını bile karşılamayacak sözde hibe desteğinde bulundu. Kapanma sürecinde biriken borçlar, normalleşme sürecinde esnafın borçlarını ödeyemez hale gelmesine neden oldu.

Defalarca iktidara; esnafımızın kaybına göre gelir desteği verilmesini ve kredi faizlerinin silinmesini söyledik. Ama sesimizi duymayan iktidar bugün yaşanan ve halen yaşanacak olan toplu iflasların sorumlusudur.

Artık Esnaflarımızda rahat bir nefes almak ve eski günlerine dönmek için CHP iktidarını beklemektedir.

İktidarımızın ilk bir yıllık sürecinde; Esnafın pandemi sürecinde bankalara doğan tüm borçlarının faizleri silinecek, kiralarda stopajlar kaldırılacaktır.

Esnafımızın tüm problemlerinin çözümü için tek bir kurum oluşturulacak ve Esnaf Bakanlığı kurulacaktır.Yürürlükte olmasına rağmen 6 yıldır ertelenen ‘’Esnaf Ahilik Sandığı’’ yeniden düzenlenecek ve’’ Esnaf Destekleri Sigortası ‘’hayata geçirilecek ve böylesi dönemlerde esnaflarımız karşılıksız olarak bu fondan desteklenecektir."


Hibya Haber Ajansı

Okunma