Beslenmenin felsefesi ve sağlıklı yemek tarifleri

Yavuz Yörükoğlu önce doktor kimliğiyle, o herkesin anlayabileceği net, yalın ve basit diliyle sağlıklı beslenmenin felsefesini anlatıyor.

Gıdanız ilacınız, ilacınız gıdanız olsun” dedik ve bu kitabı hazırladık. Yavuz Yörükoğlu önce doktor kimliğiyle, o herkesin anlayabileceği net, yalın ve basit diliyle sağlıklı beslenmenin felsefesini anlatıyor. Makro gıdalardan mikro gıdalara, antioksindanlardan fitokimyasallara, baharat ve otlardan süper gıdalara, probiyotiklerden prebiyotiklere, sık sık yemekten oruçla şifa bulmaya, yağlardan şekere, yumurtadan kolesterole, konvansiyonel gıdalardan organik ürünler için ne kadar kullandığını kullanır.

Aşağıdaki kendi uzmanlık konusuna yoğunlaşarak kalp, hipertansiyon ve şeker hastalığılarında beslenme konusunu özel bir yıldır işliyor.

Sağlıklı, enerji veren, kilo aldırmayan yemek tarifleriyle tanıştırıyor. Sadece tarif vermekle kalmıyor, yemeklerin arasından, bunların nasıl daha lezzetli ve nasıl 'sağlıktan çatlatan' hale getirilebileceğini anlatıyor. Her yemek tarifi ile birlikte bu yemeklerin bilimsel ve tıbbi bir perspektiften tartışıyor.

“Keşke mutfağımda Bir doktor olsa” diyorsanız de Siz, 30 Günde 10 Yıl ettik 45'ten Sonra kitaplarıyla Gündeme damgasını vuran Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu'nun bu kitabını Beklemeyin. Afiyetle yiyin ama ölçüyü de kaçırmayın

Hibya Haber Ajansı

Okunma