img

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya'da


Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

"14 aylık bir hasretin ardından sizlerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda hitabımızı dünyaya yaptık. Bizim inşa ettiğimiz Türkevi'nde dünya liderleri ile elhamdülillah arka arkaya üç gün birebir görüşmeler yaptık.

Hepsinden de gerek yaptığımız konuşma ile ilgili gerekse milletimizle ilgili hep teşekkürler aldık.

Afrika'da Türkiye var Asya'da Türkiye var Arıkan'da Türkiye var nereye gidersen git Türkiye var.

Ezelden beri Sakarya bizi bilir. Biz de Sakarya'yı biliriz. Sakarya'yı bilmeyenler Ankara'nın batısında gerçekleşen Sakarya Meydan Savaşı'nın burada yapıldığını sanır.

Bay Kemal Sakarya'nın nerede olduğunu bilmiyor.

Benim ülkem bunların eline kalırsa vay halimize durmak yok yola devam daha çok çalışacağız.

Sakarya'yı bilmeyenler şu meydanın altında zaten var olan otoparkı seçim vaadi olarak söyler!

Hamd olsun bizim 40 yıldır tüm ilçeleriyle Sakarya'nın neredeyse her karışında izimiz var.

Milli Mücadele'nin Zaferi'nin 100. yılını sevincini bu sene yaşarken Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yılı olan 2023'e bir adım daha yaklaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl Türk'ün Viyana önlerinden başlayan geri çekilişinin son noktası ve yeniden ilerlemeye başlamasının ilk işareti olan Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100. yılını hatırlayın geride bırakmıştık.

Ağustosun 26'sından Eylül 9'una kadar da Yunan'ı ülkemizden söküp atarak milli mücadeleyi zaferle neticelendirdiğimiz bir dizi zaferin 100. yılını coşkuyla kutladık. Bu vesileyle Anadolu topraklarını kanlarıyla sulayarak bizlere vatan olarak bırakan tüm şehitlerimizi gazilerimizi bir kez daha rahmetle yad ediyorum.

Kardeşlerim bunlar şehit nedir bilmez! Bunlar şüheda nedir bilmez!

Bay Kemal bilmez ama alışacak.

Adapazarı bölgesi Milli Mücadele'de işgal kuvvetlerinden yüz bulan Ermeni ve Rum çetelerine karşı destansı bir mücadele vermiştir. Böylece Adapazarı kendi gücü imkânlarıyla Sakarya Meydan Savaşı'ndan aylarca önce düşmanı bu topraklardan söküp atmıştır.

Bu gazi şehrimizi her alanda kalkındırmak geliştirmek büyütmek için 20 yıldır gece gündüz çalıştık çalışıyoruz. Sakarya kazandırdığımız eser ve hizmetleri en iyi sizler biliyorsunuz.

Bugün de sizlerle hasret gidermek için şehrimizi ziyaret ederken elimiz boş gelmedik. Çeşitli bakanlıklarımız, kurumlarımız, belediyelerimiz tarafından şehrimize kazandırılan toplam yatırım bedeli yaklaşık 4 milyar lirayı bulan 203 projenin toplu açılışını sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz.

Bay Kemal sen bu açılışlardan anlar mısın? Söyleyeyim size anlar! Ne anlar? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile beraber musluk açıp kapamaktan anlar başka bir şey yok.

Eğitim de 42 ayrı projenin resmi açılışını bugün burada yapıyoruz. 250 milyon liralık sağlık yatırımını bugün burada burada açıyoruz.

Bu yaptığımız yatırımlarla;  Şimdi bu yolun tamamının hizmete girmesiyle bu güzergahtaki yolculuk 70 dakikadan 40 dakikaya inecek. Böylece yılda vakitten 95 milyon lira akaryakıttan 29 milyon lira tasarruf edilirken karbon emisyonu da 6000 ton azalacak.

Enerji de çok sayıda iletim hattında yapılan yenileme çalışmalarının ve trafo ilavelerinin resmi açılışında bugün yapıyoruz.

Çeşitli ilçelerimizde İller Bankası tarafından inşa edilen kanalizasyon içme suyu mahalle ve sokak geliştirme çalışmalarının resmi açılışlarını da buradan gerçekleştiriyoruz.

Arifiye Pamukova'daki tren yolu hattı üzerinde inşa edilen alt geçidi ve üst geçidi Acarlar Gölü'ndeki Longoz Ormanı, Ekoturizm Projesini, Emniyet Müdürlüklerimizin hizmet binalarını da bugün açıyoruz.

Belediyelerimizin açılışlarına Sakarya Büyükşehir Belediyemiz ulaşımdan alt yapıya 58 kalemden 725 milyon liralık yatırımı şehrimize kazandırdı. Yine Büyükşehir Belediyemiz şehir genelinde 238 milyon lira maliyetle 401 kilometre asfalt ve beton yol çalışması yaptı. Adapazarı, Serdivan, Erenler, Arifiye, Kocaali, Karasu, Pamukova, Geyve, Akyazı, Kaynarca ve Ferizli belediyelerimiz de pek çok kıymetli yatırımı buralarda yaşayan vatandaşlarımızın hizmetine sundu. Genel olarak 1 milyar 100 milyon lirayı bulan belediye yatırımlarımızın da şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Sakarya'mıza bu güzel hizmetleri gerçekleştiren tüm bakanlıklarımızı 1 milyar 100 milyon lirayı bulan belediye yatırımlarımızın da şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Şehrimizi hem bakanlıklarımız vasıtasıyla belediyelerimiz vasıtasıyla yeni ve daha büyük hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceğiz.

Sakarya'ya son 20 yılda toplam 42 milyar lira tutarında yatırım sağladık.

Eğitimde 3486 adet yeni derslik kazandırdık. Şehrimize ikinci devlet üniversitesi olarak Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini kurduk. Gençlik ve spor da 14000 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Stadyumumuzla birlikte toplam 71 adet spor tesisi inşa ettik. Sosyal yardımlarda Sakaryalı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam yaklaşık 3 milyar lira tutarında kaynak aktardık.

Sağlıkta toplanma 1625 yataklı 22 hastanenin aralarında olduğu 57 adet sağlık tesisini şehrimize kazandırdık.

Sakarya Şehir Hastanemizle birlikte Sağlık Tesisi inşası sürüyor. Çevre ve Şehircilikte TOKİ vasıtasıyla bugüne kadar 7362 konutu tamamladık. 1139 konutun inşası devam ediyor depreme hazırlık çalışmaları kapsamında Sakarya'da 900000 metrekare büyüklüğe sahip 7 farklı alanda kentsel dönüşüm çalışması yeni başlattığımız 250.000 konut projesi kapsamında Sakarya'mıza 2750 sosyal konut inşa edeceğiz.

Eski stadın yerini millet bahçesi olarak düzenlerken Serdivan Millet Bahçesini de hizmete açtık. Ulaştırmada 133 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 401 kilometre ulaştırdık. Kuzey Marmara Otoyolunun 67 kilometrelik kısmı da Sakarya'da yer almaktadır.

Kardeşlerim daha önce sözünü verdiğimiz Karapürçek yolunun inşasına da inşallah bu yıl başlıyoruz. Sakarya Hızlı Tren ile buluşturmakla kalmayıp hızlı trenin fabrikasını da burada kurduk. Karasu Limanı tamamladık.

Şehrimize iki baraj 4 gölet inşa ettik. 3 baraj ve 2 Gölet daha inşa ediyoruz. Bugüne kadar inşa ettiğimiz tesislerle 48000 dekar arazi sulamaya açtık.

Sakarya'da son 20 yılda 1 Endüstri Bölgesi 5 Yeni Organize Sanayi Bölgesi 1TeknoPark 22 araştırma geliştirme merkezi ve 4 tasarım merkezi kurduk. 4 milyar 550 milyon lira yatırım bedeli 2500'den fazla istihdam kapasitesi olan tekstilden makine gıda dan mobilyayı 44 yeni fabrika Sanayi ve Teknoloji Bakanımız hizmete açtı.

Şehrimizde sigortalı çalışan  167 binden 326 binin üzerine çıktı. Biz öyle birileri gibi yarısı yalan yarısı yanlış bir kısmı da iftiradan ibaret boş laflarla milletimizin vaktini almıyoruz.

Biz yapılmış bitmiş milletin hizmetine sunulmuş yatırımları seçim vaadi olarak söyleyerek kendimizi komik duruma da düşünmüyoruz eserlerimizle konuşuyoruz.

Hizmetlerimizle konuşuyoruz projelerimizde konuşuyoruz yatırımlarımıza konuşuyoruz.

Malum 6'lı masaları var. Bu 6 masadan bir şey çıkar mı? Bunlar her toplantıda sadece bir sonraki toplantı kimin evinde yapacaklar onu konuşuyorlar başka bir şey yok.

Bay Kemal Sosyal Sigortalar Kurumu'nu batıran adam değil mi? Orayı batırdı batırmakla kalmadı ve değerli kardeşlerim nice insanlar Şavaş Ay'ın  ayın programını izlediyseniz maalesef Sosyal Sigortalar Kurumu'nda hastanelerde ölüm döşeklerinde kalırdı insanlar.

Parti teşkilatları sokak tiyatrosu oynamak da bu işi karıştırıyorsun. Halbuki kazın ayağı öyle değil Türkiye'nin yönetimine talip olmak demek bu ülkenin ve gerisindeki koskoca bir tarih medeniyet insanlık mirasının yükünü omuzlamak demektir.

Önce Türkiye'yi 81 vilayeti ve 85000000 vatandaşıyla kucaklaşmak gerekiyor.

Halkımızla beraberiz biz hakkımızda beraber yürüdük bu yollarda.

Türkiye'nin çıkarlarını her yerde en üst seviyede korumak kollamak gerekiyor.

Rusya Ukrayna arasında savaş var mı peki? Tahıl koridorunda 4000000 tonun üzerinde Karadeniz'den dünyaya dağıtan ülke hangi ülke ?  Sadece bu mu esirlerin takasını 200 esirin takasını kim yaptı? Biz yaptık

Şu anda Rusya Ukrayna Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri dünya evelallah kimleri konuşuyor bizleri konuşuyor.

Türkiye'yi konuşuyor küresel krize rağmen bu olayı çözmenin gayreti içinde olduk ve bu işi de Rabb'imin lütfu ile başardık. Ülkenin ve milletin her meselesiyle dert edeceksiniz.

85000000 vatandaşımın her birine sesleniyorum. Elinizi vicdanınıza koyun ekranları başında bizi izleyenlere sesleniyorum. Bu sorunun değerlendirmesini öyle yapın. Türkiye'ye son 20 yılda bunca eseri ve hizmeti kazandırabilir miydi? Ülkenin bugün yaşadığı sorunları ve sıkıntıları bunlar çözebilir miydi?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda dünyaya ithal ettik mi? Bu Birleşmiş Milletler'in binasının karşısına Türk evini diktik mi?

Bu altılı masayı gerektiği şekilde millet olarak devirmeye hazır mısınız? Bunu zaten Sakarya söylüyor. Şu anda bu meydan söylüyor. 2023'e giden yolda öyle eskisi gibi siyasi ve toplum mühendisliği ürün oyunlarla istikameti belirlenecek bir ülke olmadığını bunlara hep birlikte göstereceğiz.

Ülkemizin son 8-9 yıldır yaşadığı kesintisiz saldırıların sebebi sadece AK Parti sadece Cumhur İttifakını sadece Tayyip Erdoğan'ı iktidardan indirmek asıl amaç bu değildir. Ülkeyi değerli kardeşlerim yeniden siyasetiyle ekonomisiyle dış politikasıyla her şeyiyle güvenliğiyle malum yerlere malum güç odaklarına tekrar bağlamaktır.

Bunların rahatsızlığı biz değiliz: Türkiye'nin özgürce kendi politikasını belirleyen olmasından üretmesinden rahatsızlar.

Şimdi bugün gelirken helikopterden tabii köprülerimizi gördük. Allah'a hamdolsun Osmangazi Köprüsü'nden bunun yanında Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde izledik.

Dünyanın limanları kapalı uçuşlar yapılamıyor. Türkiye'de yollar dolu köprüler dolu turlar gidip te geliyor bu neyi gösteriyor ekonomik canlılığı gösteriyor.

Biz güçlü alt yapılarımızla kendimizi krizlerden olumlu ayrıştırmaya başardık.

Rusya Ukrayna Savaşı herkes gibi bizim ekonomimizde de tabii ki dalgalanmalarLa uğraşırken ama biz Türkovac'ı çıkardık. Kendi aşımızı çıkardık. Sadece kendimiz kullanmadık fakir fukara garip gureba ülkelere de bu aşıdan ne yaptık gönderdik.

Gelişmiş ülkeler dahi bu tablo karşısında gerçekten şaşkına döndüler.

Açılışını yaptığımız eser ve hizmetlerin şehrimize hayırlı olmasını diliyor bunların hayata geçirilmesinde emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum."

Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.