Elektronik Köprüler bu ay müzikte canlı kodlamaya odaklanıyor

Pera Müzesi, sanatın farklı alanlarına odaklanan projelerle ziyaretçilerine çok yönlü bir program sunmaya devam ediyor. İstanbul merkezli müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata

Pera Müzesi, sanatın farklı alanlarına odaklanan projelerle ziyaretçilerine çok yönlü bir program sunmaya devam ediyor. İstanbul merkezli müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirilen “Elektronik Köprüler” konuşma ve performans serisinde elektronik müzik; teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi bu çağdaş tarzın etkileşime geçtiği ve beslendiği farklı alanlar üzerinden tartışmaya açılıyor.

Serinin ikinci buluşması, 25 Ekim Cuma günü saat 18.30’da RAW’u oluşturan Selçuk Artut ve Alp Tuğan’ın “Bir İfade Biçimi Olarak Canlı Kodlama” başlıklı konuşması ile başlayacak. Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek konuşmada, canlı kodlama yöntemlerinin ve araçlarının elektronik müziğin yaratım sürecine nasıl entegre edilebileceği, özgün yaratıcılık konusunda hangi boyutlarda müzisyene olanaklar sağladığı teorik ve pratik açılımlar ışığında ele alınacak.

Günümüzde müzisyenlerin ses kompozisyonları yaratırken teknolojinin sağladığı hazır olanakları kullandıkları, var olan imkanları yetersiz gördüklerinde ise gereken teknolojileri oluşturmak adına yeni arayışlara girdikleri tespitinden hareketle konuşmacılar; müzisyene kendi özel ihtiyaçları doğrultusunda çalışabilecek programları detaylı bir biçimde geliştirme olanağı sağlayan canlı kodlama (live-coding) yönteminin inceliklerini paylaşacaklar.

Selçuk Artut ve Alp Tuğan, konuşma sonrasında performanslarını gerçekleştirmek üzere saat 20.00’de Pera Café’de dinleyici karşısında olacak.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilen konuşma ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır. Konuşma Türkçedir.

Pera Café’de gerçekleştirilen performans ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.

Detaylı Bilgi

Amber Eroyan - Grup 7 İletişim Danışmanlığı / [email protected] (212) 292 13 13

Büşra Mutlu - Pera Müzesi / [email protected] (212) 334 09 00

RAW Hakkında

RAW yaratıcılığı kendine özgü yöntemlerle ifade etmek için yola çıkmış bir ses ve görüntü grubudur. Kullandıkları ses ve görüntü ham maddelerini eş zamanlı bir biçimde programlayarak (live-coding) canlı performansa dönüştüren ekip Selçuk Artut (Replikas) ve Alp Tuğan’dan oluşmaktadır.

Selçuk Artut Hakkında

İstanbul’da yaşayan Selçuk Artut, zamanının çoğunu insan-teknoloji ilişkisi hakkında felsefi düşüncelere ayırmaktadır. Dört kitabı bulunan yazarın sanatsal faaliyetleri ağırlıklı olarak teknolojik uygulamalara dayanan güncel sanat pratikleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Eserleri ICA Londra, İstanbul Bienali, Moving Image NY, Art Hong Kong’da sergilenmiştir. Artut, lisans derecesini Koç Üniversitesi’nde; yüksek lisansını Londra Middlesex Üniversitesi Ses Sanatları Bölümü’nde tamamladı ve doktorasını İsviçre’de Medya İletişim Felsefesi üzerine gerçekleştirdi. Artut ayrıca İstanbul merkezli Replikas isimli Post-Rock Avangard müzik grubunun üyesidir.

Alp Tuğan Hakkında

İstanbul’da yaşamını sürdüren bir etkileşim ve ses tasarımcısıdır. Tugan yüksek lisansını Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde tamamladı. Tugan, 2011 yılından bu yana Selçuk ARTUT ile birlikte, yazılım ve donanım bileşenlerini içeren bir İnteraktif Sistem oluşturmaya odaklanan Filika Interactive’in kurucu ortağıdır. Tuğan ayrıca Özyeğin Üniversitesi’nde Etkileşim Tasarımı dersleri vermektedir.

ÆVOM Hakkında

ÆVOM İstanbul’da kurulan, farklı mekânlarda kültür sanat ve müzik etkinlikleri gerçekleştiren sınırsız ve aidiyetsiz bir kolektiftir.

Kaynak:grup7

Okunma