Home Dijital Gazete Fx piyasaları

Fx piyasaları

by kiriksaz

USD/TRY: Dünkü ABD tutanaklarının yeni bir beklenti yaratmaması ile ABD borsaları günü yatay kapattı. Bu arada tutanaklar sonrasında bu yıl için 7 adet faiz artırımının 6’ya düşmesi piyasaların aslında faiz artırımı konusunda agresif tarafta kaldığına işaret ediyor. Bu sabah ise vadelilerde satıcılı bir görüntü var. Rusya – Ukrayna konusunda farklı açıklamalar/sınırda bazı ihlal iddiaları ve Fed’in ne derece agresif olacağına yönelik belirsizlik piyasalarda baskı unsuru olarak duran ana gelişmeler. Diğer yandan, İran’la yapılacak olası bir nükleer anlaşma haberlerinin petrol fiyatlarını aşağıya çekmesi, Rusya – Ukrayna kaynaklı sert fiyatlamaların şu aşamada olmayacağına işaret ediyor. Özetle, piyasada kısmi zayıf risk iştahı gözlenebilir ki Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah baskı altında. Dolar/TL tarafında oynaklığın oldukça düştüğü gözleniyor. Bugün 14’te TCMB faiz kararı açıklanacak. Piyasalarda beklenti faizde değişiklik yapılmaması yönünde. Bu yöndeki bir kararın kur üzerinde bir etki yapmasını beklemezken, kurdaki düşük oynaklık sürebilir ve kur 13,67 direncinin altında kalabilir. Aksi durumda 13,82 – 13,85 direnç bölgesi gündeme gelebilir. Aşağıda ise 13,50 ardından 13,37 sıralı destekler olarak izlenebilir. Bugün TCMB faiz kararı dışında yurtdışında ABD işsizlik maaş başvuruları ve ECB ile Fed yetkililerinin konuşmaları izlenecek.


EUR/USD: Dün 25 – 26 Ocak tarihli FOMC toplantısına ilişkin tutanaklar yayınlandı.  Tutanaklarda birçok üyenin enflasyonun bekledikleri oranda düşmemesi durumunda Fed’in destekleyici politikayı daha hızlı geri çekmesinin uygun olacağını ifade ettikleri gözlendi. Tutanakların yeni bir beklenti yaratmaması nedeniyle bu yıl için 7 adet faiz artırımının 6’ya düşmesi piyasaların aslında faiz artırımı konusunda agresif tarafta kaldığına işaret ediyor ki mart ayında iki faiz artırımı halen masada. Bununla birlikte jeopolitik risklere yönelik belirsizlik sürüyor. Bu çerçevede paritede bu sabah gözlenen baskının  sürebileceğini ve EURUSD’nin 1,1420 direncinin altında kalabileceğini düşünüyoruz. Aşağıda ise 1,1330 ve 1,1280 sıralı  destekler konumunda.

XAU/USD: ABD’li yetkililerin, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askerlerinin bazılarını geri çektiği yönündeki açıklamasının doğru olmadığı yönündeki iddiaları jeopolitik riskleri canlı tutmakta. Piyasalar daha çok jeopolitik riskleri fiyatlarken kıymetli maden güvenli liman olarak güçlü duruşunu koruyor. Ons Altın’ın Rusya – Ukrayna gerilimine bağlı haber akışına göre hareket etmesini bekliyoruz. Gerilimin devam etmesi halinde 1.900 seviyesi test edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.866 – 1.845 seviyeleri sıralı destek konumunda.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment