Home Dijital Gazete Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

by kiriksaz

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Rusya-Ukrayna arasında artan jeopolitik tansiyonla satıcılı seyir izlendi

Cuma günü piyasalarda neler oldu? Cuma günü ABD piyasalarında satıcılı seyir hakim oldu. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Cuma günü yaptığı açıklamada Pekin Kış Olimpiyatları bitmeden Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlayabileceğini söyledi. Çin’deki 2022 Pekin Olimpiyat Oyunları 20 Şubat’ta sona erecek. Sullivan ayrıca, Rusların Kiev’e yönelik ani bir saldırı ile Ukrayna’nın başkentini ele geçirmek isteyebileceklerini iddia etti. ABD tarafından gelen Rusya’nın Ukrayna’ya operasyonunun bu hafta olabileceğine dair açıklamaları bütün güvenli limanlarda olduğu gibi ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde de alımları beraberinde getirdi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi %2,00 seviyesini aşarken kapanışta %1,92 seviyesine geri geldi. Almanya 10 yıllıkları da %0,28 seviyesine yükseldi. VIX endeksi de 27,36 seviyesine yükseldi. Dolar endeksi de güvenli liman talebiyle 96,0 seviyesinin üzerine çıktı. ABD’de endeksler güne pozitif başlasa da Rusya–Ukrayna geriliminin artmasıyla beraber endekslerde yeniden satıcılı seyir hakim oldu. ABD ve İngiltere vatandaşlarına Ukrayna’yı terk etme yönünde tavsiyede de bulunurken Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin yapılan açıklamalar petrol fiyatlarını gün içinde %4’e yakın artırdı. Açıklamalarla Brent petrolün varili 95 doları aştı. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili de aynı şekilde %4 yükselişle 94,6 dolara kadar çıktıktan sonra 93 dolar seviyesine geriledi. Böylece petrol fiyatları 2014’ün sonundan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Tahvil faizlerindeki yükselişle teknoloji sektörü hisselerinin satışlara sahne olduğu takip edildi. Nasdaq endeksi %2,78 düşüşle 13.791 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %1,90 değer kaybıyla 4.418 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi %1,43 düşüşle 34.738 seviyesinden kapandı. ABD’de 40 yılın zirvesine çıkan enflasyon sonrasında Fed’e ilişkin faiz artışı beklentilerini artıran Goldman Sachs, S&P 500 endeksine ilişkin yıl sonu hedefini de aşağı yönlü revize etti. Banka, S&P 500 için yıl sonu hedefini 5.100 puandan 4.900 puana indirdi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında satıcılı seyir devam ediyor. Japonya’da Nikkei 225 ve Topix endeksinde %2,0’nin üzerinde gerileme görülürken, Güney Kore Kospi endeksinde de düşüşler görüyoruz. Hong Kong’un omicron varyantı taşıyan yerel kaynaklı vakaların yol açtığı, 5. dalga olarak adlandırılan yayılmayı kontrol altına almaya çalıştığı belirtiliyor. Bölgede günlük vaka sayısı yeni bir tepe noktaya ulaşırken South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Hong Kong yerel hükümetinin, merkezi hükümetten insan kaynağı, malzeme yardımı ve ayrıca karantina ve tedavi tesisleri inşa etmek için tavsiye talep edeceği belirtildi. ABD vadeliler cephesinde ise sınırlı toparlanma eğilimi görüyoruz. Bugün akşam saatlerinde ECB Başkanı Christine Lagarde Avrupa Parlamentosu’nda ECB’nin “2020 Yıllık Raporu” hakkında sunum yapacak.

Gelecek gündemde neler var? Yurt dışında bu hafta Çin ve İngiltere’de tüketici ve üretici enflasyonu, Japonya’da tüketici, ABD’de ise üretici enflasyonunun yanı sıra, FED tutanakları yakından takip edilecek. FED tutanakları TSİ Çarşamba akşamı saat 22:00’de açıklanacak.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment