Home Dijital Gazete Piyasalarda gündem yoğun

Piyasalarda gündem yoğun

by kiriksaz
  • Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan yılın ilk Enflasyon Raporu toplantısında 2022 yılsonu enflasyonu %8,20’den %23,20’ye, gıda enflasyonu ise %10’dan %24,20’ye revize edildi. TCMB 2021’de %5 hedeflenen ancak %36,08 olarak gerçekleşen enflasyonla ilgili hükümete açık mektup gönderdi. Mektupta TCMB’nin sürdürülebilir fiyat istikrarını hedefleyen bir çerçevede, uzun vadeli ve kalıcı başarı sağlayacak şekilde geniş kapsamlı bir temel para politikası gözden geçirme sürecini başlattığı, liralaşma stratejisinin bu sürecin asli unsurunu oluşturduğu ifade edildi. Gelişmiş ülkelerde de pandemiyle birlikte daha büyük sorun haline gelen enflasyonun seyri tüm dünyada yakından takip edilecek.

·         14 – 15 Aralık’taki toplantısının tutanaklarını yayımlayan Fed’in şahin mesajlar vermesinin ardından Çarşamba günü yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. Mikrofonların başına geçen Powell, faiz artırımı için Mart ayını işaret ederken, bilanço küçültülme için tarih vermedi. Powell, ‘enflasyonla mücadele için Fed’in tüm araçlarını kullanmaya hazır olduğunu’ yineledi. Fed’in sıkılaşma mesajları ile dolar küreselde değer kazanırken, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri baskılanmıştı.

·         Haftaya ise TL, dolara karşı değer kazancı ile başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı ardından yaptığı açıklamalar, Dolar Endeksinin hafif geri çekilmesi ve doların küresel piyasalarda sakinleşmesi ile Dolar / TL 13,36’lı seviyelerden işlem görüyor. Dolardaki sakinlik sonrasında da ons altın 1.800 seviyesinin üstünü test ediyor.

·         13,00 – 12,78 destek, 14,00 seviyeleri direnç olarak ön plana çıkıyor.

5 g HO (Üssel): 13,43

22 g HO(Üssel): 13,40

60 g HO(Üssel): 12,66

200 g HO(Üssel): 10,53

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment