SAHA, Ali Kazma’nın Roma’daki MAXXI’de düzenlenen sergisine destek veriyor

Sanatçı Ali Kazma’nın MAXXI’deki Videogallery’de yer alan çalışmaları, insan izinin neredeyse olmadığı yerlerin kimliğinin keşfedilmesinden tekil insan veya grup hikâyelerine dek uzanıyor.

Sanatçı Ali Kazma’nın MAXXI’deki Videogallery’de yer alan çalışmaları, insan izinin neredeyse olmadığı yerlerin kimliğinin keşfedilmesinden tekil insan veya grup hikâyelerine dek uzanıyor. Mekânlar ve insanlar her çalışmada ayrı ayrı keşfedilirken, bütün öğeleri büyük bir mozaiğin parçaları olarak bir arada görmek Ali Kazma’nın küreselleşme dönemindeki dünya üzerine yaptığı karmaşık araştırma hakkında fikir veriyor.

Ali Kazma Hakkında
Ali Kazma’nın (1971, İstanbul) çalışmaları, çağdaş insanın varlığı ve faaliyetlerinin anlam ve önemine dair temel sorular ortaya koyar. Bu bağlamda aralarında güçlü ilişkileri ve diyalogları olan işler, birbirine bağlı konularda estetik ve etik söylemler geliştiren zihinsel ve fiziksel alanlar yaratmayı amaçlar. Sanatçı, tüm videolarının çekimini ve düzenlemesini kendisi gerçekleştirir. Kazma lisansını University of Colorado at Boulder’da, yüksek lisansını New York City’deki The New School University’de tamamladı. 2013 yılında SAHA desteğiyle 55. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda solo sergisi gerçekleşen sanatçının en kapsamlı video sergilerinden biri ise SAHA’nın desteğiyle Jeu de Paume, Paris’te 2017 yılında gerçekleşti. Ali Kazma’nın solo sergileri arasında; Galeri Nev İstanbul (İstanbul, 2019), Albergo Diurno Venezia (Milano, 2018), MUNTREF (Buenos Aires, 2018), Arter (İstanbul, 2015), CAPRI (Düsseldorf, 2015), Hirshhorn Museum (Washington, 2010); katıldığı grup sergileri ve bienaller arasında 6. Kuandu Bienali (Taipei, 2018), 7. Uluslarası Moskova Bienali (Moskova, 2017), MAXXI (Roma, 2016), Musée d’Art Contemporaine de Lyon (Lyon, 2013), 30. Sao Paulo Bienali (Sao Paulo, 2012), İstanbul Bienali (İstanbul, 2001, 2007, 2011), Muzeum Sztuki Lodz (Lodz, 2012), İstanbul Modern (İstanbul, 2011), Museum Kunstpalast (Düsseldorf, 2010) ve New Museum (New York, 2010) bulunuyor. 2001’de UNESCO Sanata Destek Ödülü ve 2010’da Nam June Paik ödülü alan sanatçının işleri, CNAP (Paris), İstanbul Modern, MEP (Paris), MONA (Tazmanya), Sztuki Museum (Lodz), Tate Modern (Londra), TBA21 (Viyana), Foundation Louis Vuitton Koleksiyonu (Paris) ve Vehbi Koç Vakfı Koleksiyonu (İstanbul) gibi birçok uluslararası kurumsal koleksiyonda yer alıyor. Ali Kazma İstanbul ve Paris’te yaşıyor ve çalışıyor.

MAXXI Hakkında
MAXXI, Temmuz 2009’da geniş kültürel bir kampüs olarak tasarlanarak kuruldu. Giovanna Melandri başkanlığındaki ve Aralık 2013’ten bu yana Hou Hanru’nun sanatsal direktörlüğündeki müze, Margherita Guccione’nin yönettiği MAXXI Architettura ve Anna Mattirolo’nun yönettiği MAXXI Arte’yi içeriyor.

Sergiler, atölye çalışmaları, konferanslar, gösteriler, gösterimler, eğitim projeleri gibi etkinlik programları, MAXXI’nin konservasyon ve kendi koleksiyonu için sergi mekanı görevini yansıtırken, müze aynı zamanda bütün bunların üstünde günümüzün estetik içeriğinin çalışması, incelenmesi ve üretimi için kültürel deney ve yaratıcılık laboratuvarı olarak işlevini sürdürür. Yenilikçi ve çarpıcı formuyla Roma'nın Flaminio semtinde yer alan MAXXI binası, Zaha Hadid tarafından tasarlandı.

https://www.maxxi.art/en/

Hibya Haber Ajansı

722
Okunma