Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2019 , ilk gün programı ile dolu dolu geçti

Sohbet programında bilim vardı Institut Français’de Yarını Yaratmak/ Inventing Tomorrow film gösteriminin ardından Bilim Kahramanları Derneği kurucusu, yönetici ve gönüllüsü Hakan Habip,

Sohbet programında bilim vardı

Institut Français’de Yarını Yaratmak/ Inventing Tomorrow film gösteriminin ardından Bilim Kahramanları Derneği kurucusu, yönetici ve gönüllüsü Hakan Habip, yapılan çalışmalarla ilgili izleyenlerle bilgi paylaşımında bulundu ve sorularını yanıtladı. Hindistan, Meksika, Endonezya, ABD ortak yapımı Yarını Yaratmak filmi, bir yanda ergenlik çağının ortasında kendine güven sorunlarıyla boğuşurken öte yanda arka bahçelerinde karşı karşıya oldukları ve tüm dünyayı tehdit eden çevresel sorunlara yenilikçi çözümler öneren genç mucitlerin hikayesini anlatıyordu. İzleyenler, lise çağındaki bilim insanlarının uluslararası en büyük buluşması olan ISEF'e hazırlanan bu ilham verici gençlerin yolculuklarına tanıklık etti.

Filmin ardından konuşma yapan Hakan Habip, ISEF’in 1946 yılında yola çıktığını; bilimi ve bilim insanlarını ortaya çıkarmak amacıyla yatırım yapılmış bir proje olduğunu söyledi.ISEF’e yılda 7 milyon öğrencinin başvurduğunu, bunlardan 1700 tanesinin yılda bir kez Mayıs ayında bu etkinliğe katıldığını söyledi. Türkiye’de kendilerinin de 6-19 yaş arası çocuklarla Bilim Kahramanları Derneği’nde yürüttükleri benzer süreçler hakkında bilgiler verdi. Türkiye’de 78 ilden 37.000 öğrencinin katıldığı etkinliklere talebin çok yüksek olduğunu ve 5 yıl içerisinde 100.000 öğrenciye ulaşma ihtimalinin olduğunu belirtti. Yaptıkları turnuvalarda heyecanın filmde de görüldüğü gibi dakika dakika arttığını belirten Habip “bu etkinliklere en umutsuz anlarınızda gelseniz piliniz dolar” dedi.

Hakan Habip, “Yapılan çalışma gerçekten aşağıdan yukarı toplumu yeniden inşaa ediyor. Bilim dünyanın her tarafında çocukları birleştiriyor, onların hayatına anlam katıyor. Bilim dışında, yaşamda birleştirici olarak önümüze sunulan neredeyse her şey ayırıyor. Bu çocuklar, bu nesil, büyük ihtimalle insanları birleştirmek için bilimi kullanacaklar.” şeklinde sözlerine devam etti. Yaptıkları çalışmalarda mümkün olduğunca birleştirici kelimeler kullandıklarını, ayırıcı kelimeler kullanmamaya çalıştıklarını; yarışma kelimesi, rekabet kelimesi, hatta sonuç kelimesini kullanmadıklarını belirtti. Gerek eğitimde gerek iş dünyasında sürkeli olarak sonuç konuşulduğu için sonuca ulaşmak için yapılan her şey mübahtır kavramının ilkokulda sınavlara başladığınız andan itibaren kafamıza işlendiğini belirten Habip izleyenleri Bilim Kahramanları Derneğinin etkinliklerine davet etti.

Güne müzikle bir mola

Festival seçkisinde yer alan belgeseller ve davet edilen konuşmacılar gibi müzik toplulukları ve müzisyenler de ekolojik ve sosyal konulara dikkat çeken, müziğin birleştirici gücünü kullanan sanatçılardan oluşuyor.

Festivalin ilk günündeki müzik molasında müziğin anlamı, üretim ve paylaşım biçimlerine dair özgün ve duyarlı yaklaşımı ile dikkat çeken In Hoodies yer aldı. Yasemin Özder, Zeynep Oktar ve 2015’ten bu yana In Hoodies adıyla müzik yapan müzisyen ve söz yazarı Murat Kılıkçıer tadı damaklarda kalan mini bir konser verdiler. Sahnede Türkiye’nin önde gelen müzisyenlerinin eşlik ettiği, incelikli söz yazımı, zengin melodileri ve güçlü sahne performanslarıyla tanınan In Hoodies, Ütopyaya Dönüş filminin ardından samimi performansıyla festival izleyicileriyle buluştu.

24 Kasım’a kadar devam edecek festivali takip etmek isteyenler http://www.surdurulebiliryasam.org/ ziyaret edilebilirler.

Festival Destekçisi:

  • Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği

Film Destekçisi:

Arçelik

UNDP Türkiye

Festival Dostu:

Avusturya Kültür Ofisi İstanbul

Erol İren

Orta Anadolu

Ökotek

Petra The Flooring Co.

Sanatorium Sanat Galerisi

The Swedish Institute

Hizmet Destekçisi:

Apollo Digital & Architecture

Dinamo İstanbul

Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı

Açılış Gecesi Destekçisi:

Iva Natura

Neolokal

Medya Destekçisi:

  • Bloomberg Businessweek Türkiye
  • Harvard Business Review Türkiye
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
  • National Geographic Türkiye
  • Woman Tv
  • Yeşil Gazete

Hibya Haber Ajansı

683
Okunma