The Ghosts of Matter

SAHA – Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi, Guido Casaretto’nun 25 Ekim 2019 – 22 Mart 2020’de Polonya’da Krakow Güncel Sanat Müzesi’nde düzenlenen kişisel sergisi “The

SAHA – Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi, Guido Casaretto’nun 25 Ekim 2019 – 22 Mart 2020’de Polonya’da Krakow Güncel Sanat Müzesi’nde düzenlenen kişisel sergisi “The Ghosts of Matter”a eser üretim desteği veriyor. Agniezska Sachar’ın küratörlüğünü yaptığı sergide sanatçının 2014 – 2019 yılları arasında ürettiği heykel, yerleştirme ve video gibi çeşitli medyumlarda 17 yapıtı yer alıyor. SAHA, sergide yer alan 7 yeni eserin üretimini destekliyor.

Guido Casaretto deniz, dağlar, evrenle birlikte taş ve ahşapla ilgileniyor. Ayrıca mobilyalar ve tavanların özelliklerini inceleyerek işlenmiş maddeleri araştırıyor. Bu arayışın sonucu olarak “insan”ı da ele alıyor. Temel maddeleri ressamların, heykellerin ve esnafların deneyimine başvurarak geleneksel teknikleri kullanarak işliyor. Sanatçının insan yapımı nesnelere yaklaşımı ise daha karmaşık. Örneğin, gardıropları pulverize eder ve elde edilen toz ahşap ve camı tutkalla karıştırılarak orijinal nesnelerin işlevsiz kopyalarına dönüştürür. En tuhafı, sanatçının insanla ilgili olarak kullandığı teknik. Casaretto, internette bilgisayar animasyonlarında kullanılmak üzere üretilmiş insan figürlerini buluyor. Belirli kişilerin yüzlerce görüntüsünü bir araya getirip bir bütün oluşturan bu tekniği sanatçı heykellerinde de kullanıyor. Casaretto, geleceğimizin bugünün mükemmel bir taklidi olduğunu öne sürerek evrende maddenin çeşitli biçimlerini analiz eder ve farklı teknikler aracılığıyla replikalarını üretiyor.

Guido Casaretto (1981) İstanbul'da yaşayıp çalışıyor. Sanatorium’un kurucularından olan sanatçının kişisel sergileri: The Ghosts of Matter, (MOCAK, Krakow, Polonya, 2019), Papa ve Galileo Küçük Bir Anlaşmazlığa Düştü (Zilberman Gallery, İstanbul, Türkiye, 2017), Synesthesia (Zilberman Gallery, İstanbul, Türkiye, 2015), Sistem Dışı Bağıntılar (Zilberman Gallery, İstanbul, Türkiye, 2012), Varsayılan (Sanatorium, İstanbul, Türkiye, 2011); katıldığı karma sergilerden bazılarıysa şunlardır: Huzursuz Anıtlar (Zilberman Gallery, İstanbul, Türkiye, 2018), Kentsel Adalet (CerModern, Ankara, Türkiye 2015), Venedik Bienali Italyan Pavyonu (Venedik, İtalya, 2011) ve Teatro Comunale (İtalya, 2000). Sanatçının çalışmaları MOCAK–Krakow Çağdaş Sanat Müzesi (Krakow, Polonya) ve National Gallery of Victoria (Melburn, Avusturalya) dahil olmak üzere Avrupa ve Orta Doğu’daki pek çok özel koleksiyonda yer almaktadır.

MOCAK, Polonya’nın Krakow kentinde 2010’dan beri güncel uluslararası sanat, eğitim, araştırma ve yayın projelerine odaklanan bir program sunar. Savaş sonrası avangard ve kavramsal sanat bağlamında son yirmi yılın sanatını sunmanın yanı sıra bilişsel ve etik değer ve günlük gerçeklikle ilişki dahilinde sanat yaratma fikrine odaklanmak MOCAK’ın iki temel amaçları arasında yer alır.

https://en.mocak.pl

SAHA Derneği

Bir sivil toplum kuruluşu olarak 2011 yılında kurulan SAHA, Türkiye’nin çağdaş sanat üretimini ve uluslararası tanınırlığını artırmak amacıyla kâr amacı gütmeyen uluslararası sanat projelerine karşılıksız destek veriyor. Ayrıca kurduğu uluslararası ortaklıklarla yurtdışındaki misafirlik (residency) programlarına Türkiye’den sanatçı ve küratörlerin katılımını sağlıyor. SAHA’nın yeni projesi SAHA Studio ise sanatçılara çalışma ortamı ve küratöryel desteğin yanı sıra projeleri için üretim, araştırma ve sunum bütçesi ile çalışmalarını sürdürebilecekleri bir mekân sağlıyor.

www.saha.org.tr

instagram.com/sahadernegi/

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA_Istanbul

Hibya Haber Ajansı

Okunma