Türk bilim insanları termal su bazlı şampuan geliştirdi

Biota Laboratuvarları’nın termal su kullanarak kepek ve yoğun kepek karşıtı olarak ürettiği Bioxcin Aqua-Thermal Şampuan ile yapılan hekim gözlem çalışmasının sonuçları İtalya’da yayınlanan bir dermatoloji dergisi tarafından kabul edildi.

Biota Laboratuvarları’nın termal su kullanarak kepek ve yoğun kepek karşıtı olarak ürettiği Bioxcin Aqua-Thermal Şampuan ile yapılan hekim gözlem çalışmasının sonuçları İtalya’da yayınlanan bir dermatoloji dergisi tarafından kabul edildi.

Biota Ar-Ge Laboratuvarları tarafından Türkiye’de çıkarılan bir termal su kullanılarak ilk kez geliştirilen Bioxcin Aqua-Thermal Şampuan’ın klinik etkinlik verileri Avrupa’da yayınlandı. Yoğun kükürtlü Bolu Göynük termal suyu ile güçlendirilmiş kepek şampuanının klinik etki araştırması Dermatolog Doç. Dr. Erkin Pekmezci tarafından gerçekleştirilmişti. Yapılan çalışmanın sonuçları İtalyan ‘Esperienze Dermatologiche’ adlı bilimsel dergi tarafından kabul edildi: ‘Cosmetic antidandruff shampoo found far more effective than ketokonazole shampoo: probable contribution of thermal mineral water’ isimli makale ile ‘Bioxcin Aqua-Thermal Kepek Karşıtı Şampuan’ın, kepeğe karşı yüzde 100’e kadar etkili olduğu bilimsel olarak da onaylanmış oldu.

Kepek ve kaşıntıya karşı yüksek klinik etkinlik

Hekim gözlem çalışmasına 15 kadın, 15 erkekten oluşan ve yoğun kepek sorunu yaşayan toplam 30 gönüllü katıldı. Araştırma ile ilgili konuşan Biota Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Türkoğlu, “Kükürt içerikli Bolu Göynük termal suları ile geliştirdiğimiz ürünümüz Sağlık Bakanlığı bildirimleri yapıldıktan sonra Doç. Dr. Erkin Pekmezci tarafından basit ve yoğun kepek sorunu yaşayan kişilerde test edildi. Teste katılan gönüllülere, şikayetlerine özel olarak hazırlanmış bir şampuan verileceği belirtildi. Kontrol grubunda ise yine aynı şikayetlerde kullanılan medikal bir kepek şampuanının yer aldığı çalışmada, katılımcılardan verilen şampuanı bir hafta içinde 2-3 gün arayla toplamda üç kez uygulaması ve her kullanımda 3-4 dakika saçlarını köpüklü olarak beklettikten sonra durulaması istendi. Ürünlerin uygulanmasının öncesinde ve sonrasında pullanma, kabuklanma, kızarıklık ve kaşıntı parametrelerine göre değerlendirme yapıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.  Değerlendirme sonucunda test edilen her iki ürünün de; kızarıklık, pullanma, kabuklanma ve kaşıntı açısından anlamlı iyileşme seviyelerinde olduğu gözlenirken, Bioxcin Aqua-Thermal Şampuan’ın medikal şampuana göre daha yüksek bir etkisinin olduğu saptandı. Klinik testler sonrası Bioxcin Aqua-Thermal Kepek Şampuanı’nın, kepek ve yoğun kepek sorunlarında yüzde 100’e varan etkilerinin olduğu görüldü.” İfadelerini kullandı.

https://www.minervamedica.it/en/journals/esperienze-dermatologiche/article.php?cod=R50Y2021N02A0033

DOI: 10.23736/S1128-9155.21.00504-5

REFERANS: Esperienze Dermatologiche 2021 June;23(2):33-8

Cosmetic antidandruff shampoo found far more effective than ketokonazole shampoo: probable contribution of thermal mineral water

Erkin PEKMEZCI, Murat TÜRKOĞLU

Bioxcin hakkında (Editöre Not):

•2007 yılında üretime başlayan Bioxcin Türkiye' de pazar payında yıllardır üstünlüğünü korumaktadır.

•Bioxcin bitkisel içerikli şampuan, serum, cilt bakımı ve gıda takviyeleri ile kişiye ve soruna özel çözümler sunmaktadır.

•İleri teknoloji ile elde edilen bitki özlerindeki etkin maddeler klinik olarak test edilmiş ve onaylanmıştır.

•Dünya dış pazarında başarılarını sürdürürken,  Amerika dış pazarında ise  Wallgreens zincirlerinde yerini alan ilk Türk kozmetik markası olarak konumunu pekiştirmiştir.

•2014 yılında Bioxcin saç ürünleri ile en iyi kişisel bakım markası ödülünü almaya hak kazanmıştır.

 


Hibya Haber Ajansı

Okunma